ZÁKLADNÍ A MATEŘSKÁ
ŠKOLA PŘEDSLAV

Zápis dětí do MŠ na škoní rok 2024/2025 se uskuteční 7. května 2024 od 12, 00 do 14, 00 hod. Popřípadě distanční formou od 2. května do 16. května 2024. Veškeré informace naleznete v záložce mateřské školy - pro rodiče.

Finanční gramotnost

Finanční gramotnost 1

Žáci pátého ročníku měli od 19. května možnost vyzkoušet si, jak by obstáli jako podnikatelé.

Finanční gramotnost je zařazena v RVP ZV do vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět. Nezbytné je však propojovat finanční gramotnost s matematikou. Žáci se už od první třídy učí poznávat české mince a bankovky, uvádí příklady využití platebních karet, odhadují a porovnávají cenu základních potravin a celkovou cenu nákupu. Řeší modelové situace na příkladech a úlohách z běžného života. Ve třetím ročníku si žáci dokážou zkontrolovat, kolik peněz jim bude vráceno při placení nebo vlastními slovy vyjádří, co znamená, že je banka správce peněz. Následně se žáci učí sestavit jednoduchý osobní rozpočet, porovnávat svá přání a potřeby se svými finančními možnostmi a uvádět příklady základních příjmů a výdajů domácnosti. Objasní, jak řešit situaci kdy jsou příjmy větší nebo naopak menší než výdaje, na příkladech objasní rizika půjčování peněz. Vysvětlí, proč spořit, kdy si půjčovat a jak vracet dluhy. Finančně gramotný člověk ví, jak se tvoří ceny výrobků a kde najít zastání jako spotřebitel.

Celý život se tedy točí kolem peněz. Žáci pátého ročníku měli od 19. května možnost vyzkoušet si, jak by obstáli jako podnikatelé. V rámci projektu Finanční gramotnosti si připravili podnikatelskou činnost, kterou nabízeli svým spolužákům. Letošní nabídka byla opravdu různorodá a nápaditá. Počínaje výrobou záložek do knih, nabídky pečeného cukroví, hraček, svíček, mýdel a dekorativních obrázků, lodiček a bonbonů až po hazardní hru. Pomocí třídních korun, které dostal každý žák, se všichni s radostí pustili do obchodování. Každý si mohl vybrat službu nebo zboží, které ho nejvíce zaujalo a zakoupit. Podnikatelé zapisovali svoje tržby a vedli účetnictví. O služby byl velký zájem a tak během tří dnů všichni svoje koruny investovali. Nejlepším podnikatelským záměrem se ukázal prodej hraček.  Následovala nabídka lodiček z kůry, obrázků, svíček, mýdel a bonbonů. Třetí místo v úspěšnosti měl prodej pečeného cukroví a po něm výroba záložek. Nejhůře dopadl hazard, což nasvědčuje tomu, že žáci ke svému finančnímu obnosu přistupovali zodpovědně a dokázali ho efektivně využít.

Všem žákům pátého ročníku patří velký dík za nevšední nápady, snahu a ochotu. Mnohdy se na výrobě zboží nemalou měrou podíleli i členové rodiny, kteří investovali spoustu volného času.

Moc děkujeme.

Datum vložení: 25. 5. 2021 12:38
Datum poslední aktualizace: 26. 5. 2021 12:46
Autor: Mgr. Miroslava Fleisigová

Adresa:
Předslav 66, 339 01 Klatovy

Základní škola:

Mateřská škola:

skola@predslav.cz

skoro jasno 14 °C -1 °C
sobota 27. 4. jasno 17/2 °C
neděle 28. 4. polojasno 20/5 °C
pondělí 29. 4. zataženo 21/8 °C

Jasný měsíc v dubnu škodí květu stromů.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.

Ovoce do škol

Mléko do škol